Regeneracja i odpoczynek – czyli to co wzmacnia nasz organizm!

0001-9339706105_20211005_164102_0000

Żebyś wzmocniła mięśnie, poprawiła swoją wydolność, schudła, czy przygotowała się do biegu na 10 km – potrzebujesz trenować. Jednak pamiętaj, że wszystkie korzystne zmiany w Twoim ciele tj. wzmocnienie mięśni, wzrost ich masy czy poprawa kondycji – zachodzą nie podczas wysiłku, ale w czasie odpoczynku. Dlatego regeneracja pomiędzy treningami powinna być Twoim MUST HAVE w planie treningowym. Nie miej wyrzutów sumienia, gdy odpoczywasz po treningu. W tym czasie Twoje ciało ciężko pracuje, i nie należy mu w tym przeszkadzać. 

Wykonując trening siłowy, w zależności od jego intensywności, zrób przerwę 24-48h. To w czasie przerwy organizm naprawi mikrouszkodzenia mięśni, do których dochodzi w trakcie wysiłku siłowego. Po treningu kardio długość odpoczynku zależy od intensywności wysiłku. Przy wysiłku lekkim organizm błyskawicznie wraca do formy – możesz w ten sposób trenować nawet 2x dziennie! Przy większej tj.średniej bądź wysokiej intensywności, odpoczywaj ok. 24h. W tym czasie organizm uzupełni zapasy energii w mięśniach (glikogen) i zdąży przygotować się na kolejny trening. 

Z kolei po intensywnych interwałach, które są wymagające dla organizmu, gdyż działają trochę jak wysiłek kardio i trochę jak ćwiczenia siłowe, daj sobie więcej czasu na regenerację – odpoczywając między nimi nie mniej niż 48h. Tyle czasu jest potrzebne do regeneracji mięśni, i do odbudowania w nich zapasów energii. 

Pamiętaj, że odpoczynek czy regeneracja nie oznacza leżenie plackiem ☺ Z pewnością korzystniejszy dla ciała jest aktywny wypoczynek jak np. spacer, rozciąganie, czy jazda na rowerze.

Podziel się na facebooku